ctp-kompozit
CTP; Plastik maddenini esnekliği, cam elyaf maddenin gücü ile takviye edildiğinde ortaya çıkan bir mühendislik harikasıdır.

Bu iki maddenin üstünlükleri bir araya gelmiş ve hayatımızın birçok alanına imza atmıştır. Bu iki madde kompozit olmanın tüm avantajlarını bir çok sektör içinde göstermektedir. Onun vazgeçilmez unsurları, dayanıklı, hafif ve esnek oluşu bir mühendis için hayallerin önündeki engellerin kalkışıdır.

Günümüzde tasarımcılar ve mühendisler ya da sanayi kuruluşları ihtiyaçlara çözüm üretirken birçok kriteri düşünmek zorundadır. Kullanım alanlarına göre hem çok sağlam hem de çok hafif, hem çok esnek hem de çok güçlü ürünler üretmek, üstelik bunların ekonomik olmasına dikkat etmek zorundadırlar.

Tüm bu beklentiler bir araya geldiğinde çizgilerini gerçeğe dönüştürecek, hızlı ve etkili sonuçlar alabilecekleri hammadde ve üretim teknolojilerine ihtiyaç duyarlar.

İşte tam da burada cam elyaf takviyeli plastik madde yani CTP bir mucizeyi gerçekleştirmek için sahneye iner.

ctp kompozit nedirOnun benzersiz özellikleri, herşey olmaya hazır hali, kompozit olmasının altında saklıdır. Plastik maddenin hafif, esnek ve kolay işlenebilir hali, cam elyaf liflerin güçlü ve dayanıklı yapısıyla bir araya gelirken, plastik plastik olmaya, cam elyafta cam elyaf olmaya devam eder. Tek bir farkla; artık çok daha donanımlıdırlar.

Yıllara meydan okuyan dayanıklılıkta olan bu madde korozyona karşı üstün özelliklere sahiptir. Darbelere, kimyasal tehlikelere ve çok çeşitli hava şartlarına karşı mükemmel bir mukavemet gücüne sahiptir.

Kompozit malzemenin karışımına başka elementleri de dahil edebilir, onu bu sayede renklendirebilir, iletken ya da iletken olmayan bir malzemeye dönüştürebilirsiniz.

CTP malzemeyi metal alaşımlı malzemeler ile karşılaştırdığınızda metal alaşımlı malzemelerin tüm pozitif unsurlarına sahip olduklarını ve tüm negatif unsurlarından ise muaf olduklarını görürsünüz. Buna üretim maliyetleri de dahildir.

CTP kompozit malzemenin bilinen hiçbir dezavantajı bulunmadığından, günümüzde birçok sektör tarafından sayısız ürünün üretiminde kullanılmaktadır.

Otomotiv ve denizcilik sanayiinden, uçak sanayiine, yapı sektöründen imalat sanayiine, hatta savunma sanayiine kadar bir çok alanda CTP kompozit malzemenin izini görmeniz kaçınılmazdır.