imalat-yontemlerimizKompozit imalatında tasarlanan ürününün teknik özellikleri, maliyet avantajları vb. unsurlar ele alındığında ihtiyacı karşılayacak imalat yönteminin belirlenmesi çok önemlidir.
Doğru imalat yöntemi ya da belirlenen imalat yönteminin doğru uygulanması, alınacak sonucu direkt olarak etkilemektedir.

Teknik ve bilimsel veriler ile birlikte, tecrübe ve profesyonellik gerektiren bu prosesler oldukça çeşitli şekillerde uygulanabilmektedir. Ayrıca bazı imalat aşamalarında birden çok imalat yöntemi aynı anda kullanılarak hybrid bir proses oluşturulabilmektedir.

Aşağıda en çok kullandığımız imalat yöntemleri ve teknikleri kısaca anlatılmıştır:

2857737Bu yöntemde; imâl edilecek ürünün niteliğine uygun olarak seçilen cam elyafı ile polyester reçine kalıp üzerinde el işçiliği ile bir araya getirilir.
Büyük parçaların üretiminde, makine ile imalat yapılamayan ters dönüşlü yüzeylerde tercih edilir. Mukavemeti arttırmak için farklı özelliklerdeki cam keçe (kortel, elyaf, dokuma, coremat, multi-axial kumaşlar gibi) kullanılabilmektedir.

Her aşaması tamamiyle el işçiliği ile yapılmaktadır. Emek yoğun bir method üretim şeklidir. .

715085El yatırması methodunun daha seri olarak uygulanmasını sağlayan bir yöntemdir. Üretim esnasında, polyester ve cam elyafından fitil özel bir makine yardımı ile kalıp üzerine püskürtülür. Cam elyafından fitil, püskürtme işlemi sırasında 17-50 mm. uzunluğunda kırpılarak kullanılır.
Püskürtme esnasında, ürünün gerekli görülen kısımlarındaki mukavemeti arttırmak için el yatırması methoduna geçilerek farklı özellikteki cam keçelerle desteklenebilir.

5420836Bu üretim methodunda dişi ve erkek olmak üzere iki ayrı kalıp kullanılarak iki yüzü düzgün ürün elde edilir. Reçine enjeksiyonu için üretilmiş olan özel cam keçe kalıp üzerine yerleştirilir. Bu imalata uygun reçine enjeksiyon noktasından kalıba enjekte edilerek imalat tamamlanır. Seri üretim yapılan ürünlerde tercih edilmektedir.